Національний банк вживає чергових заходів для підтримання стабільності банківської системи на час дії в Україні воєнного стану

Національний банк України нагадує, що з 1 січня 2022 року небанківські фінансові установи звітуватимуть за новими правилами. З цієї дати набирають чинності нові Правила складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України, затверджені постановою Правління Національного банку України від 25 листопада 2021 року №123 (далі – Правила №123). Відповідні нормативно-правові акти попередніх регуляторів втрачають чинність. По-третє, для всіх учасників ринку небанківських фінансових послуг скасовується 10-денний строк, протягом якого після кінцевої дати подання звітності можна було подати коригуючий звіт без застосування санкцій за надання недостовірної інформації. Згідно з Правилами № 123 таке коригування має здійснюватися в межах основного строку подання звітності. Наслідком заміни файлів із показниками звітності після завершення строку її подання може стати застосування заходів впливу. Закон також унормовує та актуалізовує окремі питання, що потребують коригування у зв’язку з розширенням функцій Національного банку в сфері регулювання ринків небанківських фінансових послуг, у сфері валютного регулювання та нагляду, а також щодо контролю і регулювання діяльності з питань готівкового обігу.

Останні новини про зміни в регулюванні банківської діяльності

«На жаль, не всі учасники ринку готові працювати в рамках вимог законодавства, особливо у сфері фінансового моніторингу, сфері захисту прав споживачів. Тому наші нові вимоги передбачають посилення цих напрямків роботи з метою дотримання законодавства і дотримання правил ринкової поведінки», — підкреслила Катерина Рожкова. Крім того, норми закону спрямовані на підвищення ефективності процесу управління золотовалютним резервом. Зокрема, уточнено та оновлено деякі терміни та визначення, знято зайві обмеження на проведення Національним банком операцій із міжнародними резервами, розширено потенційне коло контрагентів НБУ, унормовано проведення операцій із деривативами та операцій «репо». Також банки можуть розвивати програми соціальної підтримки, надаючи фінансову допомогу особам, які постраждали від війни, та допомагаючи їм забезпечити необхідні ресурси для відновлення життєдіяльності.

Важливі зміни в регулюванні діяльності банків

Якщо говорити про решту фінансових компаній, то ще наприкінці минулого року прийнято рішення про застосування до них нормативів левериджу капіталу (співвідношення запозичених і власних коштів). Регулятор помітив, що значна кількість фінансових компаній, маючи незначний обсяг власного капіталу, працюють з великими обсягами залучених коштів, здійснюють великі обсяги активних операцій, і це певним чином дисбалансує ринок. В першу чергу, за словами першої заступниці голови НБУ, це стосується страхових компаній, які отримали найбільш наближене до європейського законодавства регулювання. Національний банк вітає рішення Верховної Ради України підтримати в другому читанні та в цілому важливий закон (реєстраційний номер проєкту 5850), що стосується діяльності центрального банку. Зважаючи на те, що банківська справа має важливе значення для економіки країни, можна сказати, що банки будуть працювати над тим, щоб зберегти свою функціональність та допомогти клієнтам у будь-яких умовах. Емісія цінних паперів – банки можуть емітувати різні види цінних паперів, таких як акції та облігації, що дозволяє залучати кошти від інвесторів для розвитку свого бізнесу. Банки є ключовими учасниками в процесі формування грошової маси країни, що в свою чергу має великий вплив на інфляцію та стабільність економіки.

Громадське обговорення законопроектів

Згідно з даними Національного банку України, банківська система країни стабільна та витримує виклики, що виникають в умовах глобальних та регіональних економічних труднощів. Однак, банківська система України також стикається з викликами, пов’язаними з низьким рівнем кредитування економіки та високим рівнем неплатоспроможності боржників. Ця функція забезпечує зручний та безпечний спосіб пересилки грошей в будь-який куточок світу.

Пленарні засідання

Обов’язкова умова для звільнення від відповідальності — встановлення причинно-наслідкового зв’язку між форс-мажорною обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов’язань за договором. За його словами, відсьогодні в одному розділі на сайті регулятора можна відстежити всю історію банків, що діють чи діяли на території України на підставі банківської ліцензії, наданої Національним банком України. Мінімальний розмір приписного капіталу філії іноземного банку, також згідно з пунктом 15 частин 3 Закони, має бути не меншим, ніж 120 мільйонів гривен (раніше https://www.6262.com.ua/list/432806 10 млн. євро). «Фінансовим компаніям треба переглянути свої бізнес-моделі і або збільшити капітал, або скоротити обсяги операцій. Одразу зазначу, що велика частина цих операцій, на жаль, є операціями з оптимізації різних корпоративних механізмів, і ми точно розуміємо, що це незвичайні ринкові операції», — наголосила Катерина Рожкова. Працівники Фонду не будуть нести відповідальність за дії, які були вчинені на реалізацію повноважень Фонду. Регулятор отримує право встановлювати банку індивідуальний розмір економічних нормативів залежно від ризиковості його діяльності тощо.