Керують Фондом гарантування виконавча дирекція та адміністративна рада. Остання складається з п’яти членів, які делегуються Кабміном, Нацбанком і Верховною Радою України. Додаткову консультацію можна отримати за номером телефону Фонду гарантування — 0−800−308−108 (будь-які дзвінки територією України безкоштовні). Компенсацію депозитів, відкритих через електронні канали, а також електронних грошей. Повернення коштів за депозитом тільки в національній валюті, валютні вклади компенсуються за курсом НБУ. Її мета — відновлення платоспроможності фінустанови і його роботи відповідно до вимог чинного законодавства.
Для виплат їхнім вкладникам ФГВФО змушений був брати позики в НБУ та Міністерства фінансів. У період між початком 2022 року та 2031 роком ФГВФО все ще повинен був сплатити Міністерству фінансів понад 108 млрд гривень. Раніше повідомлялось, у Фонді гарантування вкладів фізосіб заявили про чорну піар-компанію з боку власників одного з ліквідованих банків. 9,8 млн грн – нерухомість, земельні ділянки, авто та інші активи. АТ «Укрбудінвест» — 1,3 млн грн — нерухомість, земельні ділянки, авто та інші активи. ПАТ «АКБ «Капітал» — 9,8 млн грн — нерухомість, земельні ділянки, авто та інші активи.
Голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомив, що в січні вклади у національній валюті скоротились на 3,2% або («мінус» 51,3 млрд грн) до 1 577,1 млрд грн. Це найбільші темпи і обсяги скорочення депозитів у гривні з початку війни. Раніше повідомлялося, що в рік повномасштабного вторгнення РФ чистий прибуток українських банків впав на 53 млрд грн. За її словами, інформаційні атаки на Фонд посилюються щоразу, коли постає питання співпраці з правоохоронними органами або державною податковою службою, які перевіряють роботу банків за період до ухвалення рішення про виведення їх з ринку. Через три місяці після скасування воєнного стану положення про повне покриття вкладів фізосіб припинить дію. Рівень покриття Фондом становитиме 600 тисяч гривень— утричі більше, ніж до ухвалення закону.
Гарантування вкладів фізичних осіб під час воєнного стану
Якщо після закінчення терміну дії тимчасової адміністрації платоспроможність банку не відновиться, Національний банк України приймає рішення про відкликання його ліцензії на підставі ст. 77 закону України «Про банки і банківську діяльність». За час свого існування Фонд виплатив понад 104 млрд грн гарантованого відшкодування 2,5 млн вкладникам. За час повномасштабної війни Фонд виплатив майже 9 млрд грн вкладникам і забезпечив перерахування до держбюджету майже 27 млрд грн. На початок року ФГВФО подав 87 позовних заяв до пов’язаних осіб 54 банків про відшкодування шкоди, завданої кредиторам банків, на загальну суму понад 172 млрд грн.
Сума вкладів фізосіб у банках скоротилась до 1,195 трлн грн
Усі отримані кошти йдуть на погашення вимог кредиторів банків, що ліквідуються, серед яких, переважно, юридичні особи», – зазначила директорка фінансового Фонду Олена Нужненко. Станом на 1 лютого 2024 року загальна сума вкладів фізичних осіб (у т.ч. фізичних осіб-підприємців) у банках України склала 1 195,0млрд грн. Виплати стартують не пізніше, ніж через 20 робочих днів після початку процедури виведення банку з ринку. Для великих банків, у базі даних яких понад 500 тис. Початку виплат передує відповідне оголошення на сайті Фонду, а також в офіційних газетах — «Голос України» і «Урядовий кур’єр».
Вісім додатків, які стануть у пригоді українцям під час війни
Найгірше, що ми можемо зробити, це тримати актив і не продавати, і судитися 15 років, витрачаючи кошти, і нічого не віддавати кредиторам. Ми зараз продаємо досить активно пули кредитів фізичних осіб Мегабанку та Форварда. Банки кредитували дуже багато купівель у магазинах. Зараз ми не бачимо потенціалу для залучення іноземних майданчиків. Тому що, по-перше, ми ще тільки https://poltava.to/news/71601/ формуємо свою стратегію щодо пулового продажу у нових реаліях. Вона буде багато в чому залежати від того, яка буде державна позиція щодо тих кредитів, застави за якими чи позичальники знаходяться в зоні бойових дій, на тимчасово окупованих територіях. Тому, переважно, ми зараз більше сконцентровані на індивідуальних продажах та на реструктуризації кредитів.
Якщо раніше ми їх об’єднували в пули за календарним підходом, то зараз ми застосовуємо світову практику формування пулів за галузевою ознакою. Побачимо, наскільки цей підхід себе виправдає. Ми застосовуємо всі відомі в світі практики та підходи, щоб отримати максимальну ціну продажу, надходження кредиторам. Ми зараз не реалізовуємо активи, що знаходяться в зоні бойових дій чи на окупованій території, і кредити, застави за якими знаходяться на цих територіях. Має бути напрацьована державна програма, єдина державна політика щодо цих збитків. Скоріш за все вони будуть пред’являтися Російській Федерації.
Після завершення тримісячного терміну з дня скасування чи припинення дії воєнного стану максимальна сума гарантованого відшкодування для вкладників банків України становитиме 600 тис. Зараз під час дії воєнного стану та ще три місяці після його завершення Фонд гарантування покриває 100% вкладів фізичних осіб. І пенсійні, і поточні, і накопичувальні, і депозитні, і відсотки, і зарплати, і ФОП, і валютні вклади за курсом на дату визнання банку неплатоспроможним. У грудні 2023 року сума успішних торгів з продажу активів банків, що ліквідуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, склала понад 35,87 млн грн. «Запровадження 100% покриття вкладів гарантіями, так звана «бланкова гарантія», це – світова практика. Таку можливість, зокрема, передбачено Ключовими принципами Міжнародної Асоціації Страхування Депозитів (МАСД), що затверджені Базельським комітетом з банківського нагляду.
Банки, що виводились за фінмоніторингом, – там також сума активів еквівалентна сумі зобов’язань, недостатності активів ми не очікуємо. Ми часто бачимо в інформаційному просторі інформаційні атаки, брудні замовлення, спрямовані проти Фонду. Ми на це досить спокійно реагуємо, адже розуміємо, звідки це, чому, для чого, і продовжуємо робити свою роботу. Тиск колишніх власників, тиск великих боржників, які не хочуть повертати свої борги. Це було завжди, є зараз і, я думаю, що буде і надалі.
Ми функціонуємо в тих самих умовах, в яких і всі інші державні або квазідержавні структури. Тут у нас нормальний робочий контакт та співпраця. Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.